Basically its just saying that How many people will move to the next round
22% liked neither.
Step-by-step explanation:
Given,
64% liked pop music.
52% liked rap music.
38% liked both type of music.
To find out the percentage of those liked neither.
Now,
Let, total number of student = 100
Number of students liked pop = 64
Number of students liked rap = 52
Number of students liked both = 38
So,
Number of students who liked only pop = 64-38 = 26
Number of students who liked only rap = 52-38 = 14
Hence,
Number of students who liked neither = 100 - (26+14+38) = 22
22% liked neither.
I believe this would take the form of an exponential
equation:
A = Ao (1 + r)^t
where A is final population, Ao is initial population, r
is rate of growth and t is time
A / Ao = (1 + r)^t
log A / Ao = t log (1 + r)
t = (log A / Ao) / log (1 + r)
t = [log (1000 / 550)] / log (1.075)
t = 8.27 years
SO the answer is B) about 9 years
Answer:
in units: 18,900
in dollars: $ 41,013
Step-by-step explanation:
The break even point is the sales dollar amount or sales in unit at whichthe operating income of the firm equals to zero:
Where:

<em><u>Contribution margin:</u></em>
2.17 - 1.27 = 1 dollar per unit
Break even:
$18,900 fixed cost / $1 per unit = 18,900 units
Then, in sales:
18,900 x $2.17 each = 41.013
break even point: