Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
1.6 secs
Explanation:
In a circus act, an acrobat upwards from the surface of a trampoline
At that same moment another acrobat perched 9.0m above him
A ball is released from rest
While still in motion the acrobat catches the ball
He left the ball with a trampoline of 5.6m/s
Since the ball is falling downwards from a distance then acceleration will be negative
a= -9.8
s= d
s= 1/2at^2
= 1/2 × (-9.8)t^2
= 0.5× (-9.8)t^2
d = -4.9t^2
Therefore the time the acrobat stays in the air before catching the ball can be calculated as follows
9 - 4.9t^2= 5.6t + 1/2(-9.8)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t + (-4.9)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t - 4.9t^2
9= 5.6t
t= 9/5.6
t= 1.6 secs
Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.
Answer:
The higher the altitude the colder
Explanation:
Mountains are very high up obviously higher then the ground. It is colder so it makes it easier for mountain climbers to get frost bite because of the high altitude.
Hope this helps:)