Answer:
Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
Given the following information:
First three hours of typhoon: rate of Rainfall. = 25mm per hour
Typhoon slows down for an hour : then Rainfall began again at a constant rate of 20 mm per hour for the next 2 hours
Piecewise function which models Rainfall ad a function of time
Amount of Rainfall as a function of time = f(t)
f(t) = 25t ; if t≤ 3
When typhoon slowed down for an hour :
f(t) = 0;
f(t) = 25*3 ; for t ∈ (3, 4)
Then Rainfall at a constant rate of 20mm for another 2 hours
f(t) = (25 *3) + 20(t - 4) ; for t ∈ (5, 6)
.67,2/3,5/9,7/12,.58
Hope this helps :D
%62.5 you divide the amount of males with the total amount of guests then you will get 0.625 so you put the comma two places behind and add a percentage.
Answer:
Billy’s angular velocity, is 1508.16 radians per second
Step-by-step explanation:
We have to find angular velocity in radians per second
we have given angular velocity w = 4 revolutions per minute
we have to convert revolutions into radians and minutes into seconds.
so, we use the following conversion:
1 rev = 2* pi radians (where pi = 22/7 or 3.142)
1 min = 60 sec
putting the values in our equation : w = 4 revolutions per minute
=> w= 4 * ( 2* 3.142) *60
=> w= 1508.16 radians per second
hence Billy’s angular velocity, is 1508.16 radians per second