The transition metal with the smallest atomic mass is Scandium (Sc).
Hope this helps~
Answer:
2
Explanation:
Mass of water molecule = mass of hydrated salt - mass of anhydrous salt
Mass of water molecule = 5.00 - 4.26 = 0.74g of water molecule.
Number of moles = mass / molarmass
Molar mass of water = 18.015g/mol
No. of moles of water = 0.74 / 18.015 = 0.0411 moles.
Mass of BaCl2 present =?
1 mole of BaCl2 = 208.23 g
X mole of BaCl2 = 4.26 g
X = (4.26 * 1) / 208.23
X = 0.020
0.020 moles is present in 4.26g of BaCl2
Mole ratio between water and BaCl2 =
0.0411 / 0.020 = 2
Therefore 2 molecules of water is present the hydrated salt.
The element used in advertising signs is neon.
Answer:
V₂ = 15.6 L
Explanation:
Given data:
Initial volume = 175 mL (0.175 L)
Initial pressure = 1 atm
Initial temperature = 273 K
Final temperature = -5°C (-5+273 = 268 K)
Final volume = ?
Final pressure = 1.16 kpa (1.16/101=0.011 atm)
Formula:
P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
P₂ = Final pressure
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Solution:
V₂ = P₁V₁ T₂/ T₁ P₂
V₂ = 1 atm × 0.175 L × 268 K / 273 K × 0.011 atm
V₂ = 46.9 L / 3.003
V₂ = 15.6 L
Compound X is an isomer of butane with different chain types. It is either straight chain or bend chain.