<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>
Answer:
0.22 m
Explanation:
We are told that the driver can survive an acceleration of 50g only if the collision lasts no longer than 30 ms. So,

The acceleration is

where the negative sign is due to the fact that this is a deceleration, since the driver comes to a stop in the collision.
First of all, we can find what the initial velocity of the car should be in this conditions by using the equation:

And since the final velocity is zero, v=0, and solving for u,

And now we can find the corresponding distance travelled using the equation:

Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.