Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward
Answer:
Ft
Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=0
We have to find the magnitude of p of the momentum of the particle at time t.
Let mass of particle=m
Applied force=F
Acceleration, 
Final velocity , 
Substitute the values

We know that
Momentum, p=mv
Using the formula

Answer:
the hypotenuse = 13.78 cm
Ф = 27.44°
θ = 62.56°
explanation:
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position