To be able to compare the result with other experiments it has to be reported in moles.
number of moles = mass / molecular weight
number of moles of Mg(H₂PO₄)₂ = 600 / 218 = 2.75 moles
Answer:
0.11 mol
Explanation:
<em>This is the chemical formula for acetic acid (the chemical that gives the sharp taste to vinegar): CH₃CO₂H. An analytical chemist has determined by measurements that there are 0.054 moles of oxygen in a sample of acetic acid. How many moles of hydrogen are in the sample?</em>
Step 1: Given data
- Formula of acetic acid: CH₃CO₂H
- Moles of oxygen in the sample of acetic acid: 0.054 moles
Step 2: Establish the appropriate molar ratio
According to the chemical formula of acetic acid, the molar ratio of H to O is 4:2.
Step 3: Calculate the moles of atoms of hydrogen
We will use the theoretical molar ratio for acetic acid.
0.054 mol O × (4 mol H/2 mol O) = 0.11 mol H
The answer to this question would be: <span>thermal metamorphism
</span>
Metamorphism is a change in the mineral texture without causing the rock to become liquid/magma. In this case, the metamorphic change to the rock is caused by the heat energy or thermal energy of the magma. This kind of mechanism is also called contact mechanism as the thermal energy is transferred by contact so this question option is a bit ambiguous.
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Neither. A basic postulate of the Kinetic Molecular Theory is that the molecules of <em>all gases</em> at the same temperature have the same average kinetic energy.