not enough information is given to determine the velocity of the object at time to=0.00s
Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:
Yes the body will receive a dangerous shock in both cases.
Explanation:
Different parts of the body has different resistance. skin has the high resistance as compared to other organs of the body.
Dry skin has high resistance than wet skin this is because water is relatively good conductor of electricity, it adds parallel path to the current flow and hence reduces skin resistance.
Dry hands body has approximately 500 kΩ resistance and if 120 V electricity supply current received will be:
I = V/R= 120/ 500*10^3
I= 0.24 mA
Even the current seems is much lower than the safe zone but this is the case in case of DC voltage in case of AC voltage the body will receive a shock this is because the skin pass more current when the voltage is changing i.e. AC.
Similarly for wet hands body resistance is 1 kΩ. so the current through the body seems to be:
I = 120 / 1000
I = 12 mA
The current is higher than safe zone so the body will receive a dangerous shock.
Answer:
the answer the correct one is the d
Explanation:
In the gate rotation experiment several things are measured.
- the distance from the hinges to the applied force, which must be measured with a tape measure
- The value of the force that is devised with a dynamometer
- the rotated angle that is measured with a protractor
- the time it takes to turn an angle, which is measured with a stopwatch
When examining the answer the correct one is the d

Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg