The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Answer:
A sample of 5.2 mg decays to .65 mg or to 1/8 of its original amount.
1/8 = 1/2 * 1/2 * 1/2 or 3 half-lives.
3 * 30.07 = 90 yrs for 5.2 mg to decay to .65 mg
You can get these other numbers similarly:
5.2 / .0102 = 510 requires about 9 half-lives which is 30 * 9 = 270 yrs