Answer:

Explanation:
The string vibrates in the third harmonics, n = 3
Length of the string, l = 0.36 m
Frequency of the tone produced, f = 500 Hz
The speed of sound in air is 344 m/s
Calculate the speed of sound produced by the string in the third harmonics:
The frequency of sound is given by the formula:

Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s
13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly