I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


Answer: There will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Explanation:
a) half-life of the radioactive substance:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = time for decomposition = 6 hours ( from 12 noon to 6 pm)
A = activity at time t = ?
= initial activity = 600, 000


Thus there will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Answer:
5702.88 J or 5.7mJ
Explanation:
Given that :
C 1 = 6.0-μF
C 2 = 4.0-μF
V 1 = 50V
V 2 = 34V
Note that : Q = CV
Q 1 = C1 * V1
Q 1 = 50×6 = 300μC
Q 2 = 34×4 = 136μC
Parallel connection = C 1 + C 2
= 6+4 = 10μC
V = Qt/C
Where Qt = Q1+Q2
V = Q1+Q2/C
V = 300+136/10
V = 437/10
V = 43.6volts
Uc1 = 1/2×C1V^2
= 1/2 × 6μF × 43.6^2
= 1/2 × 6μF × 1900.96
= 3μF × 1900.96volts
= 5702.88J
= 5702.88J/1000
= 5.7mJ