Answer:
Mass will be 4.437 kg
Explanation:
We have given force constant k = 7 N/m
Time period of oscillation T = 5 sec
So angular frequency 
We know that angular frequency is given by


Squaring both side

m = 4.437 kg
(6-16)/4.0=-2.5 m/s²
Acceleration of the car is -2.5 m/s²
Explanation:
The given data is as follows.
C =
R =
ohm
C
Q =
Formula to calculate the time is as follows.
0.135 =
= 7.407
t = 4.00 s
Therefore, we can conclude that time after the resistor is connected will the capacitor is 4.0 sec.
Answer:
Total charge flow through the cooker is 21600 C
Explanation:
As we know that the current flow through the cooker is given by Ohm's law
here it is given as




now the charge flow through it is given as

total time is t = 8 hours

