Answer is: mass of the mixture is 24,47 g.
1) N(Na₂SO₄) = 3,5·10²².
n(Na₂SO₄) = 3,5·10²² ÷ 6·10²³ 1/mol.
n(Na₂SO₄) = 0,058 mol.
m(Na₂SO₄) = 0,058 mol · 142 g/mol.
m(Na₂SO₄) = 8,24 g.
2) n(H₂O) = 0,500 mol.
m(H₂O) = 0,5 mol · 18 g/mol.
m(H₂O) = 9 g.
3) m(total) = 8,24 g + 9 g + 7,23 g.
m(total) = 24,47 g.
n - amount of substance.
Answer:
No, Stephanie is incorrect. Formation of petroleum cannot take place under the presence of oxygen.
Explanation:
Since, the petroleum is fossil product. Fossil fuel are formed under high pressure and temperature with absence of oxygen for longer period. so the way she is performing is completely incorrect. With the presence of oxygen in no way petroleum will be formed. The temperature and pressure should be in different combination for the formation of the petroleum. Along with the layers of sediments to maintain the pressure is required.
<h3><u>Answer;</u></h3>
Exothermic chemical reaction
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Exothermic reactions are chemical reactions where the products have less energy that the reactants.
- Exothermic reactions give off energy, usually in the form of heat, while endothermic reactions absorb energy.
- The combustion of propane is definitely an exothermic reaction because it generates a lot of heat.
Answer:
The answer is: Law of multiple proportions
Explanation:
The law of multiple proportions is a law of chemical combination given by Dalton in 1803.
According to this law, if more than one chemical compound is formed by combining two elements, then the mass of an element that combines with the fixed mass of other element is represented in the form of small whole number ratio.
<u>Therefore, is an illustration of the law of the law of multiple proportions.</u>