Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
Hydrocarbons may vary from state to state depending on the length of the carbon chain. For methane to butane, they are usually in gas form. Starting from pentane, they are in the liquid form. For very long carbon chains, that occur as solids. Now, it depends if the pentane is in a nonpolar liquid or polar liquid. Since pentane is nonpolar, it is miscible in the liquid solvent. The movements would most likely be free flowing. But if he solvent is polar, the molecules would repel with one another. In the end, it will form two liquid phases, on for the pentane and one for the polar solvent.
Answer:
sure
Explanation:
The substance formed after heating the mixture of that of Rahul is caleed a compound. Whereas, Manav's mixture still remains in its current stae that is a heterogeneous mixture.
The compound formed is in black in color whereas the mixture is a mix of brownish-red and yellow.
The compound is a homogeneous mixture whereas the mixture is a heterogenous mixture because of its uneven distribution.
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
B.
Solar energy is converted into chemical potential energy, which is found in the products like glucose.
Explanation: