Smaller atoms ; free neutrons and energy
Answer:
A
Explanation:
Iron has the ground state electronic configuration [Ar]3d64s2
Fe2+ has the electronic configuration [Ar]3d6.
In an octahedral crystal field, there are two sets of degenerate orbitals; the lower lying three t2g orbitals, and the higher level two degenerate eg orbitals. Strong field ligands cause high octahedral crystal field splitting, there by separating the two sets of degenerate orbitals by a tremendous amount of energy. This energy is much greater than the pairing energy required to pair the six electrons in three degenerate orbitals. Since CN- is a strong field ligand, it leads to pairing of six electrons in three degenerate orbitals
Answer:
P1 = 2.5ATM
Explanation:
V1 = 28L
T1 = 45°C = (45 + 273.15)K = 318.15K
V2 = 34L
T2 = 35°C = (35 + 273.15)K = 308.15K
P1 = ?
P2 = 2ATM
applying combined gas equation,
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
P1*V1*T2 = P2*V2*T1
Solving for P1
P1 = P2*V2*T1 / V1*T2
P1 = (2.0 * 34 * 318.15) / (28 * 308.15)
P1 = 21634.2 / 8628.2
P1 = 2.5ATM
The initial pressure was 2.5ATM
We will assume that the only reactants are x and y and that the only product is xy.
Based on the law of mass conservation, mass is an isolated system that can neither be created nor destroyed.
Applying this concept to the chemical reaction, we will find that the total mass of the reactants must be equal to the total mass of the products,
therefore:
mass of x + mass of y = mass of xy
12.2 + mass of y = 78.9
mass of y = 78.9 - 12.2 = 66.7 grams
Answer:
• pH = 3.0
• pH = 2.70
• pH = 3.61
• pH = 8.28
• pH = 1.40
Explanation:
El pH es una medida en química usada para determinar el grado de acidez o basicidad en una solución.
Se define como:
pH = -log₁₀ [H⁺]
<em>El - logaritmo de la concentración molar de H⁺</em>
<em />
Para las concentraciones de H⁺ dadas:
• [H+] = 0.001 M
pH = -log (0.001M) = 3
pH = 3.0
• [H+] = 0.002 M
pH = -log (0.002M)
pH = 2.70
• [H+] = 2.45X10-4 M
pH = -log (2.45X10-4 M )
pH = 3.61
• [H+] = 5.2X10-9 M
pH = -log (5.2X10-9 M)
pH = 8.28
• [H+] = 0.04 M
pH = -log (0.04M)
pH = 1.40