Hello!
If the frequency of a radio station is 88.1 MHz, the wavelength of the wave used by this radio station for its broadcast is 3.403 m
<h2>Why?</h2>
We are going to use the following equation that shows the relation of the frequency of a wave with its wavelength, knowing that radio waves are electromagnetic waves and they travel at the speed of light (299 792 458 m/s):

Have a nice day!
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³
Answer:
feed = 220.77 kg/s; maximum production rate of solid crystal = 416 kg/s; the rate of supplying fresh feed to obtain the production rate = 1.6
Explanation:
Material or mass balance can be used to estimate the mass flow rates of all the streams in the diagram shown in the attached file.
Overall balance: 
Water: 
Using substitution method, we have:
= 220.77 kg/s
= 4.16 kg/s
The maximum production rate of solid crystal is
= 10*4.16 = 416 kg/s
Around evaporator:

kg/s
Around the mixing point:

Solid crystal: 
Using the last two equations, we can obtain:


kg/s
The rate of supplying fresh feed to obtain the production rate is:
= 352.5/220.77 = 1.6
Answer:

Explanation:
Hello.
In this case, since the bond energy per C-H bond is 411 kJ/mol and we of course avoid the C-C bond since we are asked to compute the energy to break 7 C-H bonds, the 411 kJ/mol are multiplied by 7 as shown below:

Thus, we obtain the required bond dissociation energy. Note that propane CH₃-CH₂-CH₃ has seven C-H bonds; 3 from the first CH₃, two from the CH₂ and 3 from the last CH₃.
Best regards.
Answer:
The final volume of the metal and water is 54.46mL
Explanation:
Hello,
To solve this question, we'll first of all find the volume of the metal and assuming there's no loss of water by overflow in the container, we'll add the volume of the metal to the volume of the water to get the final volume.
Data;
Mass of the metal = 45.5g
Volume of the water = 45mL
Density of the metal (ρ) = 3.65g/mL
Density of the metal = mass / volume
ρ = mass / volume
Volume (v) = mass / density
Volume = 45.5 / 3.65
Volume = 12.46mL
The volume of the metal is 12.46mL.
When the metal is added to the container 45mL of water, assuming no water was lost by overflow in the container, the final volume =
Final volume = volume of metal + volume of water
Final volume = 12.46 + 45.0
Final volume = 57.46mL
The final volume of the metal and water is 57.46mL