Answer:
3(x32+12)
Step-by-step explanation:
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer:
80+(15x)
Step-by-step explanation:
10 times 8=80
1.5 times 10=15
so she gets 80 dollars for the first 8 hours then for every extra hour she gets 15 dollars
Answer:
20x + 10
Step-by-step explanation:
Given that :
Number of $20 bill = x
Number of $10 bill = 1
Total amount of money can be expressed as :
Σ(Value of bill * number of bill)
Hence,
($20 * x) + ($10 * 1)
20x + 10
The expression for the amount of money Donald has is : 20x + 10