Answer:
The correct option is;
Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The distance Dennis covered in 5 hours = 500 km
Dennis's average speed in the first two hours = 150 km/h
Dennis's average speed in the last two hours = 100 km/h
Therefore;
Dennis traveled 150 km/h × 2 h = 300 km in the first two hours
Dennis traveled 100 km/h × 2 h = 200 km in the last two hours
Which gives, Dennis traveled 300 km + 200 km in 2h + 2h = 4h
Therefore, Dennis traveled 500 km in 4 hours and Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip.
$29.99 is the final price.
"y" is the original price.
Subtract the savings from the original price to get the final price of $29.99.
70% = 70/100 = .70
y - (y x .70) = 29.99
y - .7y = 29.99
.3y = 29.99
.3y/.3 = 29.99/.3
y = 99.96667
y = $99.97 (rounded)
We let k be the proportionality constant for the relationship between number of hours, h and speed of the walker, s.
h = k/s
Substituting the known values,
12 = k/5
k = 60
For the second scenario,
h = k/s
Substituting the calculated value for k and the given value for speed,
h = (60)(3 miles/hour)
h = 20 hours
h = 20 hours
Therefore, it will take 20 hours to walk with a speed of 3 miles per hour.
P=2(L+W)
first one
P=2(6+4)
P=2(10)=20
doubled
12 and 8
P=2(12+8)
P=2(20)
P=40
the change is i20
percent change=change/original
change/original=20/20=1=100%
100% change
Answer:
9
Step-by-step explanation:
12×9=108 108>105 so it can't be any other number cuz we go too high or too low