Here in this case since there is no torque about the hinge axis for the system of bullet and block then we can say that angular momentum of this system will remain conserved


here we will have
L = 0.250 m
v = 385 m/s
m = 1.90 gram
now moment of inertia of the plate will be



now from above equation


Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
<span>Hello!
We have the following data:
</span>
Time (T) = ? (in minutes)
Power (P) = 3 kW → 3000 W
Energy (E) = 9 MJ → 9000000 J or (W/s)
Formula of the consumption of electric energy:

Solving:




How many minutes can it run for? (<span>Let's convert in minutes)
</span>
1 minute --------- 60 seconds
y minute --------- 3000 seconds

<span>Product of extremes equals product of means
</span>




I hope this helps! =)
<span>
</span>
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally