Answer:
$95.78
Step-by-step explanation:
f(t) = 300t / (2t² + 8)
t = 0 corresponds to the beginning of August. t = 1 corresponds to the end of August. t = 2 corresponds to the end of September. So on and so forth. So the second semester is from t = 5 to t = 10.
$T₂ = ∫₅¹⁰ 300t / (2t² + 8) dt
$T₂ = ∫₅¹⁰ 150t / (t² + 4) dt
$T₂ = 75 ∫₅¹⁰ 2t / (t² + 4) dt
$T₂ = 75 ln(t² + 4) |₅¹⁰
$T₂ = 75 ln(104) − 75 ln(29)
$T₂ ≈ 95.78
Y=-5a+5b/3 Thats what I got.
So then n=number of long distance calls, then add the flat rate
long distance cost=number of calls times cost per clll or n times 0.42 or 0.42n
the flat rate is 24
so total is c so
c=24+0.42n
Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 
Answer:
C and E
Step-by-step explanation:
Have a great day! THanks!