To calculate the new pressure, we can use Boyle’s law to relate these two scenarios (Boyle’s law is used because the temperature is assumed to remain constant). Boyle’s law is:
P1V1 = P2V2,
Where “P” is pressure and “V” is volume. The pressure and volume of the first scenario is 215 torr and 51 mL, respectively, and the second scenario has a volume of 18.5 L (18,500 mL) and the unknown pressure - let’s call that “x”. Plugging these into the equation:
(215 torr)(51 mL) =(“x” torr)(18,500 mL)
x = 0.593 torr
The final pressure exerted by the gas would be 0.593 torr.
Hope this helps!
Answer:uclear Force that holds together the nucleus of an atom. electromagnetic force. ... They are unstable because the Strong Force that would hold them together if the protons and neutrons were closer is weakened because the protons and neutrons get too far apart.
Explanation:
Answer : The number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
Explanation :
The number of bonding electrons and non-bonding electrons in the structure of
is determined by the Lewis-dot structure.
Lewis-dot structure : It tell us about the number of valence electrons of an atom within a molecule and it is also shows the bonding between the atoms of a molecule and the lone-pair of electrons.
In the given structure, 'Xe' is the central atom and 'F' is the terminal atom.
Xenon has 8 valence electrons and fluorine has 7 valence electrons.
Total number of valence electrons in
= 8 + 2(7) = 22 electrons
From the Lewis-dot structure, we conclude that
The number of electrons used in bonding = 4
The number of electrons used in non-bonding (lone-pairs) = 22 - 4 = 18
Therefore, the number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
The Lewis-dot structure of
is shown below.