From the molarity and volume of HClO4, we can determine how many moles of H+ we initially have:
0.18 M HClO4 * 0.100 L HClO4 = 0.018 moles H+
We can determine how many moles of OH- we have from the molarity and volume of LiOH:
0.27 M LiOH * 0.030 L LiOH = 0.0081 moles OH-
When the HClO4 and LiOH neutralize each other, the remaining will be
0.018 moles H+ - 0.0081 moles OH- = 0.0099 moles of excess H+
This means that the molarity [H+] will be
[H+] = 0.0099 moles H+ / (0.100 L + 0.030 L) = 0.07615 M
The pH of the solution will therefore be
pH = -log [H+] = -log 0.07615 = 1.12
Answer:

Explanation:
A solution of a weak base and its conjugate acid is a buffer.
The equation for the equilibrium is

The Henderson-Hasselbalch equation for a basic buffer is
![\text{pOH} = \text{p}K_{\text{b}} + \log\dfrac{[\text{BH}^{+}]}{\text{[B]}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BpOH%7D%20%3D%20%5Ctext%7Bp%7DK_%7B%5Ctext%7Bb%7D%7D%20%2B%20%5Clog%5Cdfrac%7B%5B%5Ctext%7BBH%7D%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5Ctext%7B%5BB%5D%7D%7D)
Data:
[B] = 0.400 mol·L⁻¹
[BH⁺] = 0.250 mol·L⁻¹
Kb = 4.4 × 10⁻⁴
Calculations:
(a) Calculate pKb
pKb = -log(4.4× 10⁻⁴) = 3.36
(b) Calculate the pH

8.03 solutions report is described below.
Explanation:
8.03 Solutions Lab Report
In this laboratory activity, you will investigate how temperature, agitation, particle size, and dilution affect the taste of a drink. Fill in each section of this lab report and submit it and your pre-lab answers to your instructor for grading.
Pre-lab Questions:
In this lab, you will make fruit drinks with powdered drink mix. Complete the pre-lab questions to get the values you need for your drink solutions.
Calculate the molar mass of powered fruit drink mix, made from sucrose (C12H22O11).
Using stoichiometry, determine the mass of powdered drink mix needed to make a 1.0 M solution of 100 mL.