Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
The graph is not given in the question, so, the required graph is attached below:
Answer:
According to the graph, the relationship between the density of the sugar solution and the concentration of the sugar solution is directly proportional to each other as they both are increasing exponentially.
The graph shows that, the density of sugar solution will increase with the increase in concentration of sugar in the solution.
Answer:
The partial pressure of NO2 = 0.152 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure NO2 = 0.500 atm
Total pressure at equilibrium = 0.674 atm
Step 2: The balanced equation
2NO2(g) → 2NO(g) + O2(g)
Step 3: The initial pressure
pNO2 = 0.500 atm
pNO = 0 atm
p O2 = 0 atm
Step 4: Calculate pressure at the equilibrium
For 2 moles NO2 we'll have 2 moles NO and 1 mol O2
pNO2 = 0.500 - 2x atm
pNO =2x atm
pO2 = xatm
The total pressure = p(total) = p(NO2) + p(NO) + p(O2)
p(total) = (0.500 - 2x) + 2x + x= 0.674 atm
0.500 + x = 0.674 atm
x = 0.174 atm
This means the partial pressure of NO2 = 0.500 - 2*0.174 = 0.152 atm