The velocity of tennis racket after collision is 14.96m/s
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 0.311kg
u1 = 30.3m/s
m2 = 0.057kg
u2 = 19.2m/s
Since m2 is moving in opposite direction, u2 = -19.2m/s
Velocity of m1 after collision = ?
Let the velocity of m1 after collision be v
After collision the momentum is conserved.
Therefore,
m1u1 - m2u2 = m1v1 + m2v2


Therefore, the velocity of tennis racket after collision is 14.96m/s
Answer:
This is a conceptual problem so I will try my best to explain the impossible scenario. First of all the two dust particles ara virtually exempt from any external forces and at rest with respect to each other. This could theoretically happen even if it's difficult for that to happen. The problem is that each of the particles have an electric charge which are equal in magnitude and sign. Thus each particle should feel the presence of the other via a force. The forces felt by the particles are equal and opposite facing away from each other so both charges have a net acceleration according to Newton's second law because of the presence of a force in each particle:

Having seen Newton's second law it should be clear that the particles are actually moving away from each other and will not remain at rest with respect to each other. This is in contradiction with the last statement in the problem.
Complete Question:
Check the circuit in the file attached to this solution
Answer:
Total current = 0.056 A(From left to right)
Explanation:
Let the current in loop 1 be I₁ and the current in loop 2 be I₂
Applying KVL to loop 1
30 - (I₁ - I₂)500 + I₂R + 15 = 0
45 - 500I₁ - 500I₂ + RI₂ = 0
I₁ = 30mA = 0.03 A
45 - 500(0.03) - 500I₂ + RI₂ = 0
30 -500I₂ + RI₂ = 0...............(1)
Applying kvl to loop 2
-RI₂ - 15 + 10 - 400I₁ = 0
-RI₂ = 5 + 400*0.03
RI₂ = -17 ................(2)
Put equation (2) into (1)
30 -500I₂ -17 = 0
-500I₂ = 13
I₂ = -13/500
I₂ = -0.026 A
The total current in the 500 ohms resistor = I₁ - I₂ = 0.03+0.026
Total current = 0.056 A
The current will flow from left to right
Answer:
Explanation:
For the problem, we should have same reynolds number
ρvd/mu = constant
1000×1×10⁻³×0.3×10⁻³/1.002×10⁻³ = 1400×0.5×d/600
d = 25.66 cm
<span>A decrease in the overall volume of gases namely hydrogen would prevent nuclear fusion in a nebula.</span>