Ummmmmmmmmm is this what subject??????? Because I hv no idea unless u tell me a subject
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Ans: Beat Frequency = 1.97HzExplanation:
The fundamental frequency on a vibrating string is

<span> -- (A)</span>
<span>here, T=Tension in the string=56.7N,
L=Length of the string=0.66m,
m= mass = 8.3x10^-4kg/m * 0.66m = 5.48x10^-4kg </span>
Plug in the values in Equation (A)
<span>so </span>

<span> = 197.97Hz </span>
<span>the beat frequency is the difference between these two frequencies, therefore:
Beat frequency = 197.97 - 196.0 = 1.97Hz
-i</span>
Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.