First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
Answer : The expected coordination number of NaBr is, 6.
Explanation :
Cation-anion radius ratio : It is defined as the ratio of the ionic radius of the cation to the ionic radius of the anion in a cation-anion compound.
This is represented by,

When the radius ratio is greater than 0.155, then the compound will be stable.
Now we have to determine the radius ration for NaBr.
Given:
Radius of cation,
= 102 pm
Radius of cation,
= 196 pm

As per question, the radius of cation-anion ratio is between 0.414-0.732. So, the coordination number of NaBr will be, 6.
The relation between radius ratio and coordination number are shown below.
Therefore, the expected coordination number of NaBr is, 6.
<span>Waves transfer energy through
vibration. just like electromagnetic waves, energy is transferred through
vibrations of electric and magnetic fields. In sound waves, energy is
transferred through vibration of air particles or particles of a solid through
which the sound travels. In water waves, energy is transferred through the
vibration of the water particles. While particles transfer energy through
conduction and convection.</span>
Answer:
4.8 g/mL is the density of chloroform vapor at 1.00 atm and 298 K.