Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
...1
...2
Explanation:
The ternary constant is given by the following equation:
The symbol XiXi, where XX is an extensive property of a homogeneous mixture and the subscript ii identifies a constituent species of the mixture, denotes the partial molar quantity of species ii defined by
![M_{i} = [\frac{d(nM)}{dn_{i} }]_{P,t,n,j}](https://tex.z-dn.net/?f=M_%7Bi%7D%20%20%3D%20%5B%5Cfrac%7Bd%28nM%29%7D%7Bdn_%7Bi%7D%20%7D%5D_%7BP%2Ct%2Cn%2Cj%7D)
This is the rate at which property X changes with the amount of species i added to the mixture as the temperature, the pressure, and the amounts of all other species are kept constant. A partial molar quantity is an intensive state function. Its value depends on the temperature, pressure, and composition of the mixture.
In a multi phase system (in this case, a ternary system), the components resolved give:

and 
Answer:
O FX will be greater than FY
Explanation:
<em>Surface tension</em> can be defined as the force required to stretch one film of a given fase (usually with liquids).
This required force is proportional to the liquid's surface tension. This means that the higher the surface tension, the higher the required force to stretch it is.
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
Answer:
B) CaO(s) + H2O(l) --> Ca(OH)2(aq)
Explanation:
This is the only reaction with a negative enthalpy value. Exothermic reactions have a negative enthalpy.