C6H6 + 02 forms CO2 + H20
Complete with factors to stabilize
C6H6 + 15/2 O2 forms 6 CO2 + 3 H2O
You take away only the info you need
C6H6 15/2 O2
1 mol 15/2 or 7,5 mol
15/2 or 7,5 mol of O2 are required.
;)
Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
The solution for this problem would be:
We are looking for the grams of magnesium that would have
been used in the reaction if one gram of silver were created. The computation
would be:
1 g Ag (1 mol Mg) (24.31 g/mol) / (2mol Ag)(107.87g/mol) =
0.1127 grams of Magnesium