Answer:
$451.5
Step-by-step explanation:
For saturdays, Edward will earn 1.5 times the normal (10.50). So saturday hourly pay is 1.5 * 10.5 = $15.75
For sundays, Edward will earn twice the normal (10.50). So sunday hourly pay is 2 * 10.5 = $21
<u>Edward's hours:</u>
Regular 25 hours: 25 * 10.5 = $262.5
Saturday 4 hours: 4 * 15.75 = $63
Sunday 6 hours: 6 * 21 = $126
Total Pay = 262.5 + 63 + 126 = $451.5
Answer:
1 time unit
Step-by-step explanation:
There is a 1 in 3 chance that the time until the bulb burns out is zero, and a 2 in 3 chance that the time is the average between 0 and 3 (since it is uniformly distributed). Therefore, the expected value for the time until it burns is:

The expected value of the time until the lightbulb burns out is 1 time unit.
Answer:
The <em>p</em>-value of the test is 0.0512.
Step-by-step explanation:
The <em>p</em>-value of a test is well-defined as per the probability, [under the null hypothesis (H₀)], of attaining a result equivalent to or more extreme than what was the truly observed value of the test statistic.
In this case the output of the t-test_ind method from scipy module is provided as follows:
Output = (-1.99, 0.0512)
The first value within the parentheses is the test statistic value.
So the test statistic value is, -1.99.
And the second value within the parentheses is the <em>p</em>-value of the test.
So the <em>p</em>-value of the test is 0.0512.
First thing to do is to remember, that the circumference of the full circle is 2(6)pi--12pi. you only want about 120 of it so (120/360)=1/3, so you add it into the thing earlier to get, 12pi(1/3)=4pi =12.566... which you can round into 12.6. This is answer choice A.
The reflection of f(x)=sqrt(x) over x-axis will be represented by option a. This is because it is the reflection of the imaginary part of the function f(x)= sqrt(x). Hence the correct answer is a.