1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
What is the difference between calories and kilocalories? The "calorie" we refer to in food is actually kilocalorie. One (1) kilocalorie is the same as one (1) Calorie (upper case C). A kilocalorie is the amount of heat required to raise the temperature of 1 kilogram of water one degree Celsius.
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Answer:
Installing new technology, such as scrubbers, in factories will decrease their harmful emissions. This helps improve the safety of the surrounding community and the workers. But this technology is expensive and requires time and effort to install.
Explanation:
Hope this helped :)