Answer:
Equilibrium constant for
is 0.5
Equilibrium constant for decomposition of
is 
Explanation:
dissociates as follows:

initial 0.72 mol 0 0
at eq. 0.72 - 0.40 0.40 0.40
Expression for the equilibrium constant is as follows:
![k=\frac{[PCl_3][Cl_2]}{[PCl_5]}](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5BPCl_3%5D%5BCl_2%5D%7D%7B%5BPCl_5%5D%7D)
Substitute the values in the above formula to calculate equilibrium constant as follows:
![k=\frac{[0.40/1][0.40/1]}{0.32/1} \\=\frac{0.40 \times 0.40}{0.32} \\=0.5](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5B0.40%2F1%5D%5B0.40%2F1%5D%7D%7B0.32%2F1%7D%20%5C%5C%3D%5Cfrac%7B0.40%20%5Ctimes%200.40%7D%7B0.32%7D%20%5C%5C%3D0.5)
Therefore, equilibrium constant for
is 0.5
Now calculate the equilibrium constant for decomposition of 
It is given that
is decomposed.
decomposes as follows:

initial 1.0 M 0 0
at eq. concentration of
is:
![[NO_2]_{eq}=1-(0.000066) = 0.999934\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_2%5D_%7Beq%7D%3D1-%280.000066%29%20%3D%200.999934%5C%20M)
![[NO]_{eq}=6.6 \times 10^{-5}\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO%5D_%7Beq%7D%3D6.6%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%20M)
Expression for equilibrium constant is as follows:
![K=\frac{[NO]^2[O_2]}{[NO_2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E2%5BO_2%5D%7D%7B%5BNO_2%5D%5E2%7D)
Substitute the values in the above expression
![K=\frac{[6.6\times 10^{-5}]^2[3.3 \times 10^{-5}]}{[0.999934]^2} \\=1.79\times 10^{-14}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5B6.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%5E2%5B3.3%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%7D%7B%5B0.999934%5D%5E2%7D%20%5C%5C%3D1.79%5Ctimes%2010%5E%7B-14%7D)
Equilibrium constant for decomposition of
is 
The graph is not given in the question, so, the required graph is attached below:
Answer:
According to the graph, the relationship between the density of the sugar solution and the concentration of the sugar solution is directly proportional to each other as they both are increasing exponentially.
The graph shows that, the density of sugar solution will increase with the increase in concentration of sugar in the solution.
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³
Let's write the reaction first.
HCl + H₂O ---> H₃O⁺ + Cl⁻
These reaction has two reactants, either the proton donor or the proton acceptor. Water is amphoteric, meaning it can act as an acid or base. Since HCl is an acid, then water in this reaction acts as a base.
1. The proton donor is HCl because it donates H+ to water which yields a hydronium ion, H₃O⁺.
2. The proton acceptor is water.