Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.
If you use the next formula with the data given in the exercise you are asking:
Ey[3.4] - F[1.7] = 0
<span>Ey = F/2
</span>and after that what you need to do is sum the moments of the handle about D to zero asumming it is a positive moment and we proceed like this
Ey[1.5sin19] – P[21 – 1.5sin19] = 0
<span>(F/2)[1.5sin19] = P[21 – 1.5sin19] </span>
<span>F = 2P[21 – 1.5sin19] / [1.5sin19] </span>
<span>F = 84P </span>
Answer:
<u>The flux decreases because the angle between B⃗ and the coil's axis changes.</u>
<u />
Explanation:
The flux through the coil is given by a dot product, between the magnetic field and the vector representing the area of the coil.

The latter vector has direction perpendicular to the plane in which the area of the coil is, and magnitude equal to the area of the coil. As in the attached image, the vector S is the vector respresenting the area of the coil.
Therefore, the flux will be maximum when the vector S is in the same direction as B, and will be zero when they are perpendicular.
Now, if <em>the coil is rotated so that the magnetic field is in the plane of the coil </em>then, the vectors S and B are perpendicualr, and there will not be net magnetic flux, that is, the flux will decrease.