Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!
Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson
Answer:
a) E=228391.8 N/C
b) E=-59345.91N/C
Explanation:
You can use Gauss law to find the net electric field produced by both line of charges.

Where E1 and E2 are the electric field generated at a distance of r1 and r2 respectively from the line of charges.
The net electric field at point r will be:

a) for y=0.200m, r1=0.200m and r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.200m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=228391.8N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D228391.8N%2FC)
b) for y=0.600m, r1=0.600m, r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.600m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=-59345.91N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.600m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D-59345.91N%2FC)