Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Answer:
Upper F subscript 2 (g) plus upper C a (s) right arrow with delta above upper C a upper F subscript 2 (s).
Explanation:
This is a chemical reaction problem.
In expressing any chemical reaction, we need to understand that there are reactants and products.
- The reactants are the species on the left hand side that are combining.
- The products are the species on the right hand side that are formed.
- Every chemical reaction is obeys the law of conservation of matter i.e equal number of matter on both sides.
Using the statement of this problem, we can deduce that;
Reactants are Fluorine gas and Calcium metal
Product is Calcium Fluoride
Note: A metal is a solid(s) and powder is a solid(s). A gas is denoted as (g). They depict the state of the species reacting.
F₂
+ Ca
→ CaF₂
We can see that equal number of atoms are on both sides of the expression.
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer:remove 4 electrons
Explanation:
I took the test just a minute a go
Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml