A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001
Answer:
a. the solution will be weakly basic.
b. Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Explanation:
a. The fluoride ion (F⁻) reacts with water thus:
F⁻ + H₂O → HF + OH⁻
That means that fluoride ions produce OH⁻ ions in solution doing <em>the solution will be weakly basic.</em>
b. The acidic equilibrium of NH₄⁺ is:
NH₄⁺ ⇄ NH₃ + H⁺ with a ka of 5,6x10⁻¹⁰.
The basic equilibrium of CN⁻ is:
CN⁻ + H₂O → HCN + OH⁻ with a kb of 2x10⁻⁵
That means that the production of OH⁻ from CN⁻ is higher than production of H⁺ from NH₄⁺. The CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Thus, the pH of a salt solution of NH₄CN would be <em>Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.</em>
<em></em>
I hope ot helps!
Here's my best guess
the volume of the unit cell is (385*10^-12)^3=5.7066*10^-29 m^3
multiply by density to get mass
mass = (7 g/cm^3)*(100^3 cm^3 / 1^3 m^3) * 5.7066*10^-29 m^3= 3.99466*10^-22 g
covert to moles
3.99466*10^-22 g * 1 mol / 239.82 g = 1.6657 *10^-24 mol
convert to number of units
1.6657 *10^-24 mol * 6.23*10^23 units/mol = 1.04
385 pm = 3.85*10^(-8) cm
The volume of the unit cell is the cube of that, which is 5.71*10^(-23) cm^3. Since the ratio of mass to volume (i.e. the density) must be the same no matter what amount of TlCl you have, you can say:
7 = x/(5.71*10^(-23)), where x is the mass of the unit cell. Solving for x, you get 4*10^(-22) g.
The mass of a molecule of TlCl is 240 amu, which in grams is 4*10^(-22) g. The mass of the unit cell and the mass of a molecule of TlCl is the same. Therefore there is one formula unit of TlCl per unit cell.
Answer:
g NaCl = 424.623 g
Explanation:
<em>C</em> NaCl = 3.140 m = 3.140 mol NaCl / Kg solvent
∴ solvent: H2O
∴ mass H2O = 2.314 Kg
mol NaCl:
⇒ mol NaCl = (3.140 mol NaCl/Kg H2O)×(2.314 Kg H2O) = 7.266 mol NaCl
∴ mm NaCl = 58.44 g/mol
⇒ g NaCl = (7.266 mol NaCl)×(58.44 g/mol) = 424.623 g NaCl