If the volume of 425 grams was 48.0 cm³, simply divide
g/cm³ = 425 g/48 cm³ = 8.85 g/cm³
If using water in water displacement, 1 mL = 1 cm³
8.85 g/cm³ = 8.85 g/mL
This density is most closely aligned with that of B. Copper
Hope I helped!
The force that holds protons and neutrons together is too strong to overcome.
<h3>Explanation</h3>
Consider the location of the particles in an atom.
- Electrons are found outside the nucleus.
- Protons and neutrons are found within the nucleus.
Protons carry positive charges and repel each other. The nucleus will break apart without the strong force that holds the protons and neutrons together. This force is much stronger than the attraction between the nucleus and the electrons. X-rays are energetic enough for removing electrons from an atom. However, you'll need a collider to remove protons from a stable nucleus. You could well have ionized the atom with all that energy.
Also, changing the number of protons per nucleus will convert the halogen atom to an atom of a different element. Rather than making the halogen negative, removing a proton will convert the halogen atom to the negative ion of a different element.
The intended sense is that of a reaction that depends on absorbing heat if it is to proceed. The opposite of an endothermic process is an exothermic process, one that releases "gives out" energy in the form of heat
Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>