First divided 140 by 100 to find out how much 1 percent is
140 ÷ 100 = 1.4
multiply 1.4 by 45 to find 45 %; 1.4 x 45 = 63
then add 63, which is 45%, to 140, which is 100%, and you get 203, which is 140 + 45%, or 145%
please mark brainliest if this helped you. I hope it did!
Answer:
a) Total cost = 49 + 38.75m
b) Total cost = 149 + 38.75m
c) The graphs of the lines are parallel and both has slope of - 2.5
d)Difference in total cost = $132.5
Step-by-step explanation:
Total cost , TC = Initial membership fee + monthly charges
a) TC = 49 + 38.75m
b)TC = 149 + 38.75m
d) 149 + 38.75(6months) = 381.5
49 + 38.75(12months) = 514
Difference in total cost = 514 -381.5 = $132.5
Answer with explanation:
Given : Sample mean =
Standard deviation : 
Sample size : n = 36
Claim : 
∴ 

Since the alternative hypothesis is two tail , then the test is two tail test.
By using a z statistic and a 0.05 level of significance. Reject
if z < -1.960 or is z> 1.960.
Then , the test static for population mean is given by :-


We reject
since
. We have statistically significant evidence at
to show that the mean amount of garbage per bin is not different from 50.
Answer:
48
Step-by-step explanation:
8 divided by 2 = 4
4 times 12 = 48
2x+3m=p because you don't know how many people there are you put a variable in place for that