Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Answer:
The other signal that would indicate the presence of a C= C bond appears close to 3100
.
Explanation:
Bands that appear above 3000
are often unsaturation diagnoses suggest. The band at 3000-
3100
is characteristics for C-H stretching frequencies and normally is overlaps with the ones for alkanes because it is a band of weak intensity.
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Answer:
n = 0.26 mol.
Explanation:
Given,
Pressure, P = 99.7 kPa = 1 atm
where 101.325 kPa = 1 atm
P = 0.984 atm
Temperature, T = 297 K
Volume = 6.452 L
Now, using ideal gas equation
PV = n RT
0.984 x 6.452 = n x 0.08206 x 297
n = 0.26 mol.
Answer:
maximum possible volume flow rate = V = 0.5m^3/s
Explanation:
Given power consumed = 3.5kW
pressure difference ( delta -P) = 7kPa
let maximum possible volume flow rate = V
The rate of flow of work = W = V x Delta -P
hence, V = W/delta P
V = 3.5/7
V = 0.5m^3/s