Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Answer:
A chemical change occurred and a gas was produced.
Step-by-step explanation:
If there is no chemical reaction, the <em>Law of Conservation of Mass</em> says that
Total mass = Mass 1 + Mass 2
However, if the two liquids react and give off a gas, then
Total mass = Mass 1 + Mass 2 + Mass of gas
You are not measuring the mass of the gas, so the mass of the liquids after mixing is less than it was before mixing.
For example, if Liquid 1 was a solution of HCl and Liquid 2 was a solution of Na₂CO₃, they would give off CO₂ on mixing. but you would not be measuring the mass of the CO₂.
English, please. Does this have something to do with an electrical barometer
We calculate for the number of moles of water given its mass by dividing the given mass by the molar mass.
n water = (36.04 g) / (18 g/mol)
n water = 2 mols
From the given balanced equation, every 6 moles of water produced will require 7 moles of oxygen.
n oxygen = (2 mols H2O) x (7 moles O2 / 6 moles H2O)
n oxygen = 2.33 mols O2
gas to liquid
Explanation:
The change of state indicated by this analogy is from gas to liquid.
Cylinder to the left is filled with gases
Cylinder to the right is made up of liquid.
- Gases occupy the volumes of containers they are introduced into.
- They are random and possess a high kinetic energy.
- Liquids have definite volume and flow with one another.
- The gases in A are dispersed and in random motion.
- This phase change is called condensation
learn more:
Phase change brainly.com/question/1875234
#learnwithBrainly