Answer:
Since in a chloride ion, we have an additional electron
you might think that it will affect the mass but the mass of an electron is almost negligible so we will ignore that
Amount of ions in 1 mol = 6.022 * 10^23
Amount of ions in 0.486 moles = 0.486 * (6.022*10^23)
Amunt of ions in 0.486 moles = 2.9 * 10^23 ions
Hence, option 1 is correct
Answer:
no he just repeated the steps and made more of the same cleaner my guy
Explanation:
He person lost 1224.7 grams.
I believe the answer is sugar crystals with stirring at 15 degrees Celsius.
Solubility is the maximum amount of a substance that will dissolve in a given amount of solvent at a specific temperature. There are two major factors that affect solubility are temperature and pressure. Temperature affects solubility of both solids and gases, but pressure only affects the solubility of gases. Increasing the surface area of solutes also increases the solubility.
Atomic number = protons
Protons = P Electrons = E P = E
Atomic mass = Neutrons + Protons
Atomic number = atomic mass = neutrons
P = E
AM - AN = N
Example:
Calcium = 20 Protons 20P = 20E
Atomic mass - atomic number = neutrons :)