Velocity with wind = 1,980 / 4.5 = 440 mph
Velocity against wind =1,980 / 5.5 = 360 mph
Plane in still air - wind speed = 360
Plane in still air + wind speed =440
Adding both equations:
2*Plane in still air = 800
Plane in still air = 400 mph
Plane in still air + wind speed =440
Therefore, wind speed = 40 mph
Answer:
m= -12
Step-by-step explanation:
-15m-30=-12m+6
-3m=36
m=-12
Step-by-step explanation:

Answer:
It will take Lin an hour and 25 minutes at her constant speed, and it will take Jada at her constant speed an hour and 30 minutes.
SO, Lin will arrive at 4:25
and Jada will arrive at 4:30
There is a 5 minute difference in time.
Step-by-step explanation:
From the facts given, Lin can walk 13 miles in 5 hours which when you divide means she can walk 2.6 mph (miles per hour), and Jada can walk 2.5 mph.
To get these answers you divide the current speeds into the total distance
For example, in Lin's case...
3.25 (The 3 and 1/4 mile converted to decimal form)
2.6 (Lin's Average speed per hour)
3.25/2.6=1.25
1.25 (1 hour and 25 minutes)