Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Answer:
d , before the molten rock becomes lava, it is first magma, and most people know that lava is ejected from volcanoes
The statement of the combined gas law for a fixed amount of gas is,
PV/T = constant
Here, the units of pressure and volume must be consistent and the temperature must be the absolute temperature (Kelvin or Rankine).
0.65 atm is equivalent to 494 mmHg
Using the equation:
(755 x 500) / (27 + 273) = (494 x V) / (-33 + 273)
V = 3396 ml = 3.4 liters
Temperature is the independent variable in this experiment
Explanation:
A respirometer is a tool used to calculate the rate of breathing of a living organism by calculating the amount of exchange of oxygen and/or carbon dioxide.
When the yeast cells are given sugar in an aerobic (oxygen-containing) environment, then the yeast.
There would be an air bubble at the tip of the respirometer, and our dependent variable is the difference in the duration of the bubble, i.e. incubate in a warm water bath at body temperature (37 ° C) for about 20 minutes.