Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer:- 0.138 M
Solution:- The buffer pH is calculated using Handerson equation:

acts as a weak acid and
as a base which is pretty conjugate base of the weak acid we have.
The acid hase two protons(hydrogen) where as the base has only one proton. So, we could write the equation as:

Phosphoric acid gives protons in three steps. So, the above equation is the second step as the acid has only two protons and the base has one proton.
So, we will use the second pKa value. The acid concentration is given as 0.10 M and we are asked to calculate the concentration of the base to make a buffer of exactly pH 7.00.
Let's plug in the values in the equation:



Taking antilog:


On cross multiply:
[base] = 1.38(0.10)
[base] = 0.138
So, the concentration of the base that is
required to make the buffer is 0.138M.
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
Answer:


Explanation:
first write the equilibrium equaion ,
⇄ 
assuming degree of dissociation
=1/10;
and initial concentraion of
=c;
At equlibrium ;
concentration of
![[C_3H_5O_3^{-} ]= c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BC_3H_5O_3%5E%7B-%7D%20%20%5D%3D%20c%5Calpha)
![[H^{+}] = c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3D%20c%5Calpha)

is very small so
can be neglected
and equation is;

= 
![P_H =- log[H^{+} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P_H%20%3D-%20log%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D)





composiion ;
![c=\frac{1}{\alpha} \times [H^{+}]](https://tex.z-dn.net/?f=c%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B%5Calpha%7D%20%5Ctimes%20%5BH%5E%7B%2B%7D%5D)
![[H^{+}] =antilog(-P_H)](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3Dantilog%28-P_H%29)
![[H^{+} ] =0.0014](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D%20%3D0.0014)

