Answer:
Option D is correct.
An equation: h = 28000 -2000m
Step-by-step explanation:
Let h represents the height of the airplane and m represents the minutes.
As per the given statement: An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute.
At ground m = 0
h(0) = 28000 feet.
⇒ An airplane descending at a constant rate (r) = - 2000 feet per minute
then,
height(h) of the airplane after m minutes is given by:
h(m) = 28000 - rm ; where r is the rate descending at constant rate and m is the minutes.
Substitute the given values we get;
h(m)= 28000 -2000m
Therefore, an equation which gives the height, h of the airplane after m minutes is; h = 28000 -2000m
Answer:
2h x (l+b)
2x10 X (12+10)
20 X 22
44 cm cube is your answer...
We have that
using a graph tool--------------> graph the <span> cosecant function
</span>see the attached figure
the answer is the option B
https://jhmsmath.weebly.com/uploads/2/7/7/5/27756807/8th_grade_countdown.pdf go to this link page 52-54
Answer:
the x intercept would be (2.5,0) and it would represent the moment the ball hit the ground or was no longer airborne