Answer:
Mr. Smith collects $5748 from selling the can.
Step-by-step explanation:
Given total number of cans = 
Selling price of one can = $15.

Now remaining number of cans = total number of cans - sold number of cans =
For remaining number of cans he gives a discount of 20% each,
∴ Selling price of one can = 
∴ Selling price of 54 cans = 
So total money he earns =
.
Thus Mr. Smith earns $5748 by selling the cans.
Angle ABC = 130
Angle ABC = Angle ADC = 130 (Opposite angles are equal)
Angle DAB = 180 - 130 = 50 (consecutive interior angles)
I HOPE IT IS HELPFUL:D
If you multiply 1.75 by 80, you get Javier's weight, which is 140 pounds.
So in a matter of 3 months, the profit went up 11,000$ ( you would subtract 17,500 from 6500 to get that number.) Once you get that you would divide it by 3 because there are 3 months in-between. You want to get the profit for one month to learn the rate. So your answer would be 3666 dollars profit a month.