Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.
Explanation:
the question is unanswerable
Answer:
Honda won by 0.14 s
Explanation:
We are given that
Distance =S=200 m
Initial velocity of Honda=u=0m/s
Initial velocity of Porsche=u'=0m/s
Acceleration of Honda=
Acceleration of Porsche's=
Time taken by Honda to start=1 s

Substitute the values




Time taken by Honda=11.55 s
Now, time taken by Porsche



Total time taken by Porsche=10.69+1=11.69 s
Because it start 1 s late
Time taken by Honda is less than Porsche .Therefore, Honda won and
Time =11.69-11.55=0.14 s
Honda won by 0.14 s
Answer:
Too little information, please elaborate