Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





Sound waves (m)
water waves (m)
radio waves (e)
ultraviolet (e)
waves in a wheat field (m)
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Newton's second law and the kinematic equations of movement description.
Newton's second law is defined as

Where,
m = mass
a = acceleration
From this equation we can figure the acceleration out, then



From the cinematic equations of motion we know that

Where,
Final velocity
Initial velocity
a = acceleration
x = displacement
There is not Final velocity and the acceleration is equal to the gravity, then





From the equation of motion where acceleration is equal to the velocity in function of time we have




Therefore the time required is 0.0705s