Answer:
126.99115 g
Explanation:
50 g at 90 cm
Stick balances at 61.3 cm
x = Distance of the third 0.6 kg mass
Meter stick hanging at 50 cm
Torque about the support point is given by (torque is conserved)

The mass of the meter stick is 126.99115 g
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

Answer: B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Explanation:
Weight is a force, and as we know by the second Newton's law:
F = m*a
Force equals mass times acceleration.
Then if the weight is:
Wx, and the mass is m, we have the equation:
Wx = m*a
Where in this case, a is the gravitational field strength.
Then, isolating a in that equation we get:
Wx/m = a
Then the correct option is:
B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as



