Explanation:
It is given that,
Mass of the ball, m = 1 lb
Length of the string, l = r = 2 ft
Speed of motion, v = 10 ft/s
(a) The net tension in the string when the ball is at the top of the circle is given by :



F = 18 N
(b) The net tension in the string when the ball is at the bottom of the circle is given by :



F = 82 N
(c) Let h is the height where the ball at certain time from the top. So,


Since, 

Hence, this is the required solution.
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %
Answer:
The net force on the scooter is 95 N to the left.
Explanation:
Lizzie is pushing with 75 N of force to the left, so the force is a vector with 75N of magnitude and to the left.
Alex is helping with 20 N to the left, so the force is a vector with 20 N magnitude and to the left.
When we add vectors, vectors that point in the same direction add up and vectors that point in opposite directions are subtracted.
Hence, the net force is equal to:
F=75 N + 20 N=95 N
As both forces point to the left, the net force is also to the left.
The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).