Answer:

Explanation:
given data:
wavelength \lambda = 708nm = 708*10^{-9} m
using the following relation:

according to the given information
second and third dark fringe is at same location. so






1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
Answer:
210.3 degrees
Explanation:
The net force exerted on charge A = 59.5 N
Use the x and y coordinates of net force to get the direction
arctan (y/x)
If we are talking on the force being exerted by a segment of a rope of lenght R on the right on a point M which is being also pulled from the Left by a segment of rope R as shown in the figure attached. Then we invoke Newton's Third Law:
"Any force exerted by an object (in this case a segment of the rope) also suffers a equal and opposite force".
If we pick

whis is the tension exerted by the right segment then the left segment will also exert an equal and opposite force so we have that
13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly